Umíte vybírat barvy do bytu? My ano!

Prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme a pohybujeme se, velmi výrazně ovlivňuje naše pocity a také dlouhodobě například náš psychický a zdravotní stav. Podobně výraznou funkci mají také barvy interiéru, ve kterém trávíme velkou část svého času. Při vybavování bytu je proto velmi dobré pečlivě zvážit výsledný vzhled, správnou kombinaci použitých materiálů, dekorů dřeva, stylů a výběr těch správných barev. Pojďme se společně prohlédnout po inspiraci při zařizování nebo změně designu bytu. 

Barvy jako hlavní prvek

Buď se můžeme vydat cestou vymalování, kdy jednu nebo více stěn ozvláštníme barevným dekorem. Dejte pozor na tmavé odstíny, upoutávají pohled a u malého prostoru mohou budit zmenšující dojem. Pokud si rádi hrajete a střídáte barvy třeba podle ročního období, doporučujeme výrazné barvy používat na doplňcích. Těmi jsou například: 

 • Ložnice – ložní prádlo a kobereček u postele
 • Pokoj pro miminko – polštářkové mantinely a další vybavení do dětské postýlky
 • Dívčí pokoj – závěsy a ložní prádlo
 • Kuchyně – ubrus
 • Obývací pokoj – potahy na sedačku nebo přehoz na křeslo, polštáře
 • Hala – výrazný obraz, dekorace

Barvy ovlivňují emoce

Někdo má rád pouze bílé stěny, někdo naopak ve svém bytě vyžaduje divoké barvy, stimulující emoce nebo extrémní výkon. Jak konkrétně barvy ovlivňují naše pocity?

 • Bílá – ta je jednoznačnou představitelkou nevinnosti, čistoty, ale také symbolizuje zrození, nové začátky, světlo, ovšem také sterilitu. V interiéru dokáže zvětšit prostor, ale může působit i chladně. Doporučujeme ji tedy kombinovat s teplejšími odstíny.
 • Růžová – tato barva se dostala do popředí zájmu hlavně u malých holčiček. Růžová je barvou dívčích pokojů. Je to ztělesnění něhy, dobroty a čisté lásky. Doplněna dekoracemi koní, jednorožců nebo postavičkami z oblíbených seriálů tvoří dokonalou harmonii pro něžnou dívčí duši. 
 • Modrá – hodí se do chlapeckých pokojů, ale moc to s ni v interiéru neprehanejte. V kombinaci s bílou muže vytvořit nepříjemně chladný dojem.
 •  Žlutá – tato barva symbolizuje život, energii, pozitivitu, sílu, inspiraci a radost. Do interiéru vnáší světlo, zlepšuje náladu a určitě neuděláte chybu, když ji použijete v dětském nebo obývacím pokoji.  
 • Červená – použití teto barvy v interiéru je poněkud kontroverzní. Rozhodně ji nevolte do místností, kde se má relaxovat nebo spát. Její energie, síla a agresivita se hodí například do obýváku nebo koupelny. Stimuluje totiž lidskou mysl a povzbuzuje k aktivitě.
 • Hnědá – tato barva v interiéru je jasnou klasikou – vyjadřuje jistotu, řád i správný směr. Tmavou hnědou doplňuje v pokojích světlými tóny, aby interiér nepůsobil příliš staromódně a usedle. Pokud máte rádi hnědou, volte raději světlé odstíny a jejich kombinace. 

Shodnete se na výběru barev?

V některé domácnosti zařizuje interiér jeden z partnerů, v jiné se zase o vzhled a výsledný dojem dělí při zařizování všichni členové domácnosti. Jak správně vybírat a najít kompromisy při barevném ladění?

Jaké barvy upřednostňujete v interiéru vy? Volite raději intenzivní odstíny a nebo naopak jemnější a decentnejsi? Kombinujete radi více barev dohromady? Napište nám, jak často měníte barevný vzhled svého příbytku, a my se necháme inspirovat!

Soňa Šulová