Jak vybrat dekorativní vázu podle typu materiálu

Jak vybrat dekorativní vázu – moderní, neotřelou, stylovou? Pokud se poohlížíte po doplňku do domácnosti, který zaručeně upoutá pozornost každého příchozího, zkuste se zamyslet nad výběrem dekorativní vázy. Vázy jsou nadčasovým vybavením domácnosti, z módy nikdy nevyjdou, hodí se do každého interiéru. Kromě své praktické funkce se čím dál víc stávají prostředkem dekorativním, dostávají se proto také do centra zájmu designerů. Jaké jsou možnosti, trendy a materiály, se dozvíte v následujících řádcích.

JAK VYBRAT DEKORATIVNÍ VÁZU, KTERÁ ZARUČENĚ UPOUTÁ POZORNOST? VSAĎTE NA NETRADIČNÍ MATERIÁLY

Každý si jistě dokáže představit vázu z broušeného skla, jakou měly doma naše babičky a maminky. Každý také zná keramické vázy a džbánky, které byly a jsou také nedílnou součástí většiny domácností. Kromě těchto typických materiálů se můžeme setkat s méně obvyklými materiály nebo technikami zpracování, které oproti očekávání dodávají zhotoveným předmětům úplně jiný rozměr.

1. Kov

Kovové, mosazné, nerezové vázy. Uplatňuje se u nich nepřeberné množství designů, tvarů, povrchových úprav, které dávají výslednému objektu punc jedinečnosti a neotřelosti.

2. Dřevo

Na první pohled se zdá k výrobě váz nevhodné, ale nenechte se zmást. Není sice samo o sobě vhodné k uchovávání květin ve vodě, ale s úspěchem doplňuje jiné materiály, jako třeba sklo či porcelán. K ozdobení skleněných nádob se používá také proutí, které působí rustikálně, domácky. Přírodní barvy a dekor různých druhů dřeva nabízí celou škálu uplatnění surového dřeva při výrobě dřevěných dekorací i nábytku.

3. Plast

Plasty jsou vychvalovaným i zatracovaným materiálem. Ne jeden světový designer ale plasty při své tvorbě používá. Nabízejí totiž díky svým různorodým vlastnostem nevyčerpatelné možnosti zpracování do rozličných tvarů, barev, povrchových vlastností.

4. Kámen

Také není materiálem první volby, přesto má velké využití, zejména v exteriéru. Pokud tedy chcete vyzdobit terasu nebo zahradu, může být kámen vaše volba. Podobně se dají využít také nádoby a květináče vyrobené z cementu a jiných moderních, spíše stavebních, materiálů. Jedním z trendů je také vybavení interiéru inspirované drahými kameny.

JAK VYUŽÍT POTENCIÁL VÁZY NA 100 %?

Designová váza může mít v závislosti na svých ostatních vlastnostech v interiéru, ale i exteriéru, další funkce. Pro dokonalý efekt je dobré na to pamatovat a využít všechny vlastnosti barvy, materiálu a tvaru ve prospěch zamýšleného efektu.

· Členění prostoru – ať už na podstavci, podlaze, uvnitř nebo třeba na terase či zahrádce. Dosáhnout můžete rozdělení místnosti na funkční celky nebo třeba vytvoření útulného zákoutí.

· Optické zvětšení prostoru – zejména vyšší skleněná váza postavená vhodně vzhledem ke zdroji světla může prostor opticky zvětšit.

· Hra barev – nejen hladké barevné sklo, ale i broušené a foukané skleněné výrobky mají různé optické vlastnosti. Využití odrazu a lomu světla v interiéru je důvtipná technika, kterou využívají architekti i návrháři. Místnost může doslova prokouknout.

· Visuté zahrady – velice moderní a populární jsou závěsné vázy, které působí jemně, hravě a odlehčeně. Je to rozhodně netradiční řešení, které vzbudí zasloužený obdiv. Můžete použít živé, ale i sušené květiny.

Stručně jsme si nastínili několik možností, jak vhodně zvolit a využít v interiéru designovou vázu. Nic už vám nebrání pustit se do výběru vašeho vysněného kousku a dát tak vašemu domovu nové kouzlo.

Jste příznivcem nových materiálů, neobvyklých, extravagantních designů, výrazných barev? Nebo preferujete spíš klasické styly, čisté linky, jednoduchou eleganci? Podělte se s námi v komentářích o své stanovisko.

Soňa Šulová