Chalupaření čím dál více přichází na chuť i mladší generace

Máte chalupaření spojené spíše s obdobím socialismu? Pravda, tento český fenomén svůj boom zažil právě v 60. a 70. letech minulého století. V posledních letech ale znovu zájem o to strávit čas na chatě obklopené přírodou znovu roste. Proč tomu tak je? Jak současné chalupaření vypadá a jak je to s cenami za tyto nemovitosti? Čtěte dále!

 

Chalupy – znovuobjevená vášeň

Před zhruba pěti lety začala poptávka po chatách na realitním trhu výrazněji stoupat. Zájem o ně byl především ze strany mladých rodin, které hledaly zelenější alternativu bydlení ve městě nebo na jeho předměstí. A to nejen na víkendový nebo prázdninový pobyt, ale i celoroční obývání.

 

Kouzlo malého útočiště v klidu uprostřed přírody pak ještě umocnila koronavirová krize. S omezenými možnostmi cestování byla chata skvělou náhradou obvyklé dovolené u moře, místem, kde si home-office udělat ještě příjemnější a kam vyrazit s doma znuděnými dětmi. Mít vlastní chalupu byla svým způsobem výhra – a pořád je!

 

Chataření podle posledních trendů – moderní vybavení a pohodlí městského bydlení

Přestože od neustálého shonu utíkáme do chalup na samotu, nikdo v nich nechce žít jako před 50 lety. Tehdy mnoho z nich nemělo vlastní elektrickou přípojku, plyn nebo vodovod. Čas, který jsme na nich strávili, jsme povětšinou věnovali opravám, které si chata vyžádala. Dnes je ale všechno jinak – na chalupu si jezdíme odpočinout, grilovat, popadnout prut a jít na ryby, nebo jen tak pobýt u krbu. Jejich komfort už je srovnatelný s jakýmkoliv jiným bydlením ve městě. I sem dorazily nejnovější technologie – často tak vídáme na střechách objektů solární panely, výjimkou není internetové připojení, byť to může být v opravdu odlehlých oblastech nestálé. Také interiéry moderních chalup reagují na současné trendy; oblíbený je tzv. skandinávský styl, který v sobě snoubí minimalismus, komfort a akcentuje přírodu.

 

Na kolik vás pořízení chalupy přijde? Chcete-li ušetřit, pospěšte si!

Ještě před pěti lety bylo možné chatu pořídit za méně než 1 milion, ceny ale výrazně vzrostly díky vysoké poptávce a pod 1,5 milionu se dostanou jen zřídkakdy. Zajímavým úkazem je, že pro pořizovací cenu nehraje až takovou roli rozloha nemovitosti, jak tomu bývá u jiných realit. Mnohem větší vliv má technický stav objektu, jeho vybavení a také lokalita. Za ty nejvyhledávanější stále platí horské oblasti v čele s Krkonošemi, Jizerskými horami, Šumavou a Beskydami. Hledáte-li levnější řešení, pak vám nezbývá než se zaměřit na malé chatky na samotách, které nejsou k dlouhodobému pobytu tak vhodné, nebo na starší zástavbyu

 

Vlastníte chalupu, kterou nevyužíváte celoročně? Vydělat můžete na jejím pronájmu!

Představa relaxu na chalupě láká především obyvatele Prahy a dalších velkých měst jako je Brno nebo Plzeň. Pronájem domu, resp. těchto rekreačních objektů je s ohledem na vysoké pořizovací ceny proto velmi žádaným! A to i na relativně krátkou dobu jako pouhý víkend, týden, maximálně měsíc. Máte-li takovou nemovitost, nejlépe v lyžařské nebo jinak turisticky atraktivní části republiky, zvažte její zúročení tímto způsobem. Kromě již zmíněných krátkodobých pronájmů v období, kdy ji sami využíváte, je můžete pronajmout celoročně, aby nezůstaly stát ladem. Nepoužívaná nemovitost totiž chátrá mnohem rychleji, než by vás napadlo.

 

Chalupaření si své nejlepší zažilo před několika desítkami let. Po úpadku, kdy bydlení ve městě bylo nejvyšší metou a chatek jsme se ve velkém zbavovali, se ale znovu vrací do středu pozornosti – transformované, v moderní podobě, nabízející to, co žádné jiné místo nemůže v takové míře. Přírodu a nerušený klid.

Jezdili jste s rodiči coby děti na chalupu? Jak na tehdejší chalupaření vzpomínáte?

Soňa Šulová