Pro odstranění tetování můžete mít různé důvody. Metoda, na kterou je 100 % spolehnutí, je však pouze jedna – laser!

K úvahám o odstranění tetování vás může přivést celá řada důvodů. Možná jste se kdysi jen dopustili mladické nerozvážnosti a motiv, kterým jste si nechali ozdobit tělo, se už k vašemu aktuálnímu věku příliš nehodí. A třeba vás k takové změně tlačí vaše současná partnerka, protože se už dále nehodlá dívat na vytetované jméno vaší první lásky pokaždé, když si sundáte tričko. Ať je to jakkoliv, než se k tomuto zásadnímu kroku odhodláte, měli byste si opatřit pár informací o tom, jakým způsobem lze váš problém co nejefektivněji vyřešit. Ano, řeč je o běžně dostupných metodách, mezi nimiž je nutné vybrat takovou, která vám nejlépe pomůže. Přestože titulek našeho krátkého článku napovídá, že nejlepší volbou je obvykle laser, máte samozřejmě také jiné možnosti. Chcete zjistit jaké? A rádi byste věděli, proč je laserová metoda považována za nejrozumnější cestu, která vás dovede k cíli? Tak se na to podíváme!

Chcete si nechat odstranit tetování? Vážně?

Než se definitivně rozhodnete, že dáte své tělesné dekoraci jednou provždy sbohem, dobře zvažte všechna pro a proti. Ačkoliv jde s ohledem na možnosti současné estetické medicíny o záležitost relativně snadnou a tedy i běžnou, rozvaha se určitě vyplatí. Podobně jako v případě samotného zhotovení tetování se totiž jedná o zásah do vašeho organismu, který může být provázen nepříjemnými pocity a v krajním případě i drobnějšími komplikacemi. Je sice faktem, že lze volbou správné metody negativní záležitosti spojené s odstraněním tetování téměř beze zbytku eliminovat, ale nějaké riziko existuje vždy. A je tu pochopitelně také otázka finanční náročnosti takového zákroku, která je do značné míry závislá třeba na tom, jak velký je obrázek nebo nápis zdobící vaše tělo. Překáží vám nepřehlédnutelné tetování v kariéře? Dala vám partnerka ultimátum? Pokud cítíte, že vám změna přinese cokoliv, co skutečně stojí za to, neváhejte a začněte hledat kliniku, na které vám pomohou.

Špičkových pracovišť je u nás více než dost

Naštěstí pro každého, kdo se k odstranění tetování odhodlá, je v České republice dostatek klinik, které se specializují na estetickou medicínu. A nejen to. Drtivá většina z nich je na velmi vysoké úrovni a to jak po stránce vybavení, tak i s ohledem na profesionalitu personálu. Není žádnou náhodou, že jsou tuzemské kliniky tak úspěšné a že je jejich klientela často z velké části tvořena cizinci. Pověst, kterou mají v zahraničí, je skutečně výjimečná. Svou roli v tom navíc sehrává také příznivá cenová hladina, vcelku přívětivá i pro našince. Ve chvíli, kdy se pro zákrok definitivně rozhodnete, budete mít tedy každopádně široké možnosti volby. Pravděpodobnost, že při výběru kliniky šlápnete vedle, je mizivá. Česká medicína patří ke světové špičce a týká se to celé řady oborů, nikoliv pouze estetických zákroků. A jak je to s dostupnými metodami? Jaké řešení vám bude nabídnuto nejčastěji, jestliže se budete chtít vašeho tetování skutečně zbavit?

Vyříznutí nebo vybroušení?

Ke starším, nicméně vcelku spolehlivým metodám, patří například vyříznutí či vybroušení. Přestože vám tyto postupy už dnes nenabídnou zdaleka všude, a to právě díky rozmachu všeobecně nejoblíbenějšího a nejefektivnějšího laseru, lze se s nimi stále ještě setkat. Ale řekněte sami, jestli ve vás už samotná pojmenování těchto metod nevyvolávají nepříjemné pocity? Pravděpodobně ano. Faktem je, že patří do kategorie těch bolestivějších. Na druhou stranu bývají obvykle levnější a v některých případech proti nim nelze vcelku nic namítnout. Podívejte se proto, co by vás mohlo zhruba čekat, pokud některý z těchto dvou zákroků podstoupíte.

  • Vyříznutí – je v podstatě klasický chirurgický zákrok a tak zpravidla musíte počítat s tím, že vám po odstraněném tetování zůstane nějaká jizva. Na ni si buď zvyknete, nebo se jí později můžete zbavit. A jen tak mimochodem, eliminaci jizvy nejlépe obstará laserový přístroj. Všechna „osvědčená domácí řešení“, kterými se lze jizev zbavit, raději přenechte někomu jinému. Že si necháte tetování vyříznout, zvažte pouze tehdy, jestliže se jedná o něco drobného. V případě větších motivů to příliš vhodné není.
  • Výbrus – je slovo evokující spíše nějakou dílnu a nikoliv lékařskou kliniku, nemyslíte? Nicméně i toto je jeden z postupů, kterými se lze nechtěného tetování zbavit. Pomocí drobné lékařské frézky se postupně odstraní svrchní vrstvy kůže a následuje fáze hojení, k níž je využíváno speciálních mastí či krémů.

Laser vám udělá nejlepší službu

Rozmach laserových přístrojů v estetické medicíně je záležitostí zejména posledních dvou dekád. Vzhledem k efektivitě, s jakou pracují, není divu, že na starší metody na klinikách a v salonech krásy narazíte už jen ojediněle. A jak co nejsrozumitelněji popsat podstatu laserového zákroku? Dochází při něm k rozbití pigmentu, kterým je tetování tvořeno a to přesně zacílenými laserovými paprsky. Takto „rozbité“ barvivo je pak postupně vyplaveno mízním systémem ven z těla. Zdá se, že z hlediska pacienta nejde o nic složitého a ze zkušeností většiny lidí navíc vyplývá, že ani bolestivého. Pokud se rozhodnete k odstranění vašeho tetování využít právě tento postup, můžete očekávat následující:

  • Pravděpodobně ten nejlepší možný výsledek, jakého lze dnes dosáhnout!
  • Minimální bolestivost!
  • Bezpečnost z hlediska možného vzniku komplikací (záněty, jizvy atd.).
  • Snadnou následnou péči (důkladná hygiena a hydratační krémy).
  • Přijatelnou cenu.

Předběžné vyšetření a cenový odhad

Samotnému zákroku by v každém případě mělo předcházet důkladné vyšetření. Může se totiž ukázat, že ačkoliv je laserová metoda zdaleka nejlepším řešením, není pro vás vhodná. Trpíte epilepsií či špatnou srážlivostí krve? Máte silnou cukrovku nebo snad nějakou vážnější kožní chorobu? Pak máte smůlu a budete nuceni zvolit jinou cestu. Pokud jste více méně zdrávi, nechte si zpracovat alespoň přibližnou cenovou kalkulaci. Takový cenový odhad vás může ušetřit nepříjemného překvapení. Obzvláště v případě, že je vaše tetování skutečně rozměrné. Zjistit si předem, co vás asi čeká, je určitě rozumné. A to jak pokud jde o detaily nadcházejícího zákroku, tak i s ohledem na účet, který vám za něj nakonec vystaví. Nemyslíte?

Co vás k úvahám o odstranění tetování přivedlo? Nebo bylo důvodů více?

Soňa Šulová