Chtít mít krásná prsa je naprosto normální

Co mají společného ženy považované za sexuální symboly své doby? Dokonalou postavu zvýrazněnou perfektním poprsím. Přiměřená velikost prsou a jejich krásný tvar jsou hlavní podmínkou pro ženu, která se chce stát členkou klubu přitažlivých krasavic. Byly to právě její křivky, které americké dívce s krušnou minulostí a mizerným rodinným zázemím Normě Jeane Mortensonové pomohly začít budovat zářnou kariéru herečky a osoby, jež ovlivňovala společenské mínění v mnoha směrech. Jestli si myslíte, že se budoucí úspěšná herečka Marilyn Monroe někdy styděla za to, že její plakáty zdobí stěny mnoha pánských pokojů, jste na omylu.Monroe byla na své tělo hrdá. Na fotografiích bývá zachycena se sebevědomým výrazem a její oči jako by říkaly: “ Jen se podívejte, takhle vypadá žena.”

 

Prsům fandí i feministky

Právě pozitivní vnímání svého těla a sebe sama, i když samozřejmě nejen to, které bylo v podání Marilyn Monroe přímo nakažlivé, způsobilo, že dnešní feministky považují známou herečku spíše za průkopnici boje za emancipaci žen než za oběť snahy zalíbit se silnějšímu pohlaví. A je to právě touha po lepším pocitu ze sebe sama, co nutí ženy vylepšovat velikost a tvar svých prsou. Existují výjimky, které se cítí dobře s plochým hrudníkem a zvládnou udělat kariéru ve světě modelingu nebo showbyznysu, drtivá většina žen však nedokonalost svých prsou různě maskuje – naštěstí jsou na trhu kvalitní podprsenky s vycpávkami – nebo se rozhodně pro radikální řešení. Tou je návštěva kliniky plastické chirurgie.

 

Často stačí jen nepatrná úprava

Operace prsou u plastického chirurga nemusí nutně znamenat vpravení silikonových implantátů a vytvoření ňader umělých. Mnohdy je zcela dostačující tzv. modelace prsou. Napravení pokleslého, vytahaného poprsí lze snadno dosáhnout několika řezy – buď pouze kolem dvorce, nebo od dvorce až k podprsní rýze. Třetím typu řezu je T řez, kdy se pokračuje ještě kousek přímo v rýze. Teprve pokud je problémem nedostatečná velikost nebo výrazná asymetrie, přistupuje se k aplikaci silikonových implantátů, které za dobu své existence udělaly tak velký skok kupředu, že s nabídkou různých tvarů a typů trh jenom hýří. Jsou také využívány při modelaci poprsí po odstranění prsu kvůli nemoci nebo úrazu a o jejich zdravotní nezávadnost se dnes dá již bezpečně říci, že jsou přísně kontrolované a zcela vyhovující.

 

Co mám na těle nejdražší?

Moderní technologie a postupy v medicíně mají často za cíl nejen zdraví a funkčnost lidského organismu, ale také jeho vnější krásu. Kosmetické salony už dávno nestačí. Stále častěji se objevují zásahy, u nichž je estetický účel dokonce primární. Umělým kloubům, částem kostí a očním čočkám šlapou na paty zubní a prsní implantáty a černé plomby dnes již nené možno zahlédnout ani na stoličkách. Za estetické zákroky se platí. Jak si vede zpevnění prsou v cenovém žebříčku? Stručně řečeno – stojí zhruba uprostřed. Drobnější úpravy na obličeji (operace horních a dolních víček, zvětšení rtů) přijdou na 15 000 – 25 000 Kč, za liposukci problematických partií ještě o 10 000 Kč více. Zpevnění (modelace) prsou je standardně prováděna od 50 000 Kč, při současném zvětšení se kvůli ceně implantátů platba vyšplhá na dvojnásobek ceny (100 000 Kč). Pro srovnání ve stomatologických ordinacích se platí za jednu bílou plombu 2200 Kč, jednotlivý zubní implantát se dá pořídit za cca 30 000 Kč, při celkové zubní implantované náhradě se dá hovořit již o stovkách tisíc. Zvětšení prsou zkrátka nepatří ani společensky, ani cenově k něčemu výjimečnému, jedná se o stále běžnější součást údržby zevnějšku, která má významný dopad na sebevědomí a kvalitu života.

Můžete si dovolit chodit bez podprsenky? Jaký tvar a velikost prsou je pro vás ideální? Jakou nejdražší úpravu zevnějšku jste zatím podstoupili?

Soňa Šulová