Transplantace vlasů u mužů – kdy je jedinou možností a v jakých případech pomůže změna životního stylu

Nadměrné vypadávání vlasů je stresující v každém věku. Není ale nutné přemýšlet hned o transplantaci vlasů. Panika není na místě. Podceňovat situaci je ale opačný extrém, který se vám rozhodně nevyplatí. Co tedy dělat, když je začnete ztrácet? Jaký bude správný postup a kdy je nejlepším možným řešením transplantace? Pokud chcete vypadávání řešit v klidu a hlavně efektivně, přečtěte si náš článek. Dozvíte se v něm, jaké jsou nejčastější příčiny. V jakých případech se jedná pouze o dočasný problém a kdy jsou naopak změny nevratné.

Transplantaci vlasů musí předcházet pečlivá diagnostika

Jak vlastně definujeme nadměrnou ztrátu vlasů? Kolik vypadnutých vlasů je ještě v normě a co už je moc? Za normální se považuje vypadnutí 50 až 80 vlasů denně, některé zdroje uvádějí dokonce okolo 100 a po umytí až 300. Nemusíte vlasy složitě počítat, i když i to vám může odborník poradit, abyste zjistili, jak na tom jste s naprostou přesností.

Pokud se vám do počítání nechce, tak si pamatujte jednoduché pravidlo. V momentě, kdy začnete pozorovat větší množství vlasů na polštáři, v hřebenu a na oblečení, měli byste zbystřit. Desítky vypadnutých vlasů denně jsou v pořádku, stovky už je varovný signál, který byste neměli přehlížet.

Jaké jsou hlavní příčiny vypadávání a proč ho řešit, i když vám pleš ani kouty nevadí?

Pokud najednou začnete ztrácet velké množství vlasů a tento stav se nelepší ani po několika týdnech, neutěšujte se tím, že vám holá hlava sluší ani tím, že se stejně blíží zima, takže lysiny schováte pod čepicí či jiným typem pokrývky hlavy.

Ve většině případů se nejedná o nic závažného, nicméně může se stát, že jsou velké ztráty vlasů projevem závažné nemoci. To se samozřejmě netýká pouze mužů, ale i žen. Návštevou odborníka nic neztratíte, budete mít klid na duši a poradí vám postup, jak celý proces zpomalit, nebo úplně zvrátit.

Co nejčastěji způsobuje vypadávání vlasů u mužů?

  • Dědičnost a vyšší produkce specifických mužských hormonů DH-testosteronu.
  • Muži jsou méně odolní vůči chronickému stresu, což se negativně projevuje právě na vlasech.
  • Nezdravý životní styl a stravovací návyky.

Jaký je postup při odhalování příčin?

Začněte tím, že navštívíte odborné pracoviště, které se na vypadávání vlasů specializuje a má bohaté zkušenosti s diagnostikou. Proč byste s návštěvou neměli otálet? Důvod je prostý, čím déle budete čekat, tím je větší pravděpodobnost, že přijdete o takové množství vlasových cibulek, že už bude nemožné je nahradit.

Lékař vyšetří vlasy pomocí trichogramu a provede odběr krve. Vypadávání vlasů je často způsobeno nedostatkem vitamínů a minerálů. Může mít také souvislost s trávením, funkcí jater a sleziny.

Pokud si to shrneme, odborník pátrá po pravé příčině opravdu do hloubky, aby mohl nasadit adekvátní léčbu.

 

Genetická predispozice a další patologické jevy a závažná onemocnění (alopecie) jsou změny, které nelze zvrátit či vyléčit změnou stravovacích návyků a relaxací.

Ztrátu vlasů vlivem stresu je nutné řešit komplexně

Stanovil lékař jako příčinu stres? V tom případě se jej musíte naučit zvládat a efektivně odbourávat. Pokud víte, že to sami nezvládnete, neváhejte vyhledat psychologa. Naučte se relaxovat, meditovat a pozitivně motivovat. Zbavte se nezdravých stravovacích návyků a dopřejte si dostatek spánku. Pozitivní změny se na vašich vlasech brzy projeví.

Transplantace není vhodnou variantou pro všechny

Transplantace je definitivním řešením, díky kterému se zbavíte holých míst jednou provždy. Bohužel, není všespásným řešením pro každého. Transplantaci nelze provést, pokud nemáte dostatek vlasů v dárcovské oblasti. Zákrok se také nedoporučuje lidem, kteří trpí difúzní alopecií a ložiskovou nestabilní alopecií. Zákrok se neprovádí osobám mladších 19 let.

Pro koho je transplantace určená?

  • Osoby, které ztrácí vlasy následkem geneticky podmíněných změn.
  • Jedince po radioterapii.
  • Muže po úrazu (ovlasení jizev).

 

Tímto způsobem lze transplantovat i obočí, vousy a další ochlupení na těle.

S pleší se nemusíte smířit

Vypadávání vlasů má mnoho příčin. Pro úspěšnost léčby je nutné přesně diagnostikovat, co ztráty způsobilo.

Čím dřív začnete problém řešit, tím lépe.

Vypadávání vlasů je komplexní problém.

K transplantaci se přistupuje, pokud jsou změny nevratné. Výsledek je definitivní.

Máte zákrok za sebou? Jak dlouho trvalo, než vám vlasy v transplantované oblasti dorostly. Jste s výsledkem spokojeni, nebo nesplnil vaše očekávání?

Soňa Šulová