Svetry k zimě patří. Nechte se inspirovat jejich možnostmi  

Zdá se, že svetr s námi byl od nepaměti. Víte ovšem, že tomu tak není? K jeho masivnímu rozšíření totiž došlo až v minulém století. Od té doby si však získal popularitu mezi všemi generacemi. Je teplý, dobře padne a lze skvěle kombinovat. Zamilujte se i vy do kouzla svetru. Je jich mnoho a když k vám najdou cestu, tak už je nepustíte.  

Svetry dlouhé, krátké, oversized, z kašmíru nebo akrylové. Každý má svůj půvab a využití. 

Už před příchodem sychravých dní se začínají police i stránky obchodů zaplňovat tímto kusem oblečení. Je jasné proč. Je oblíbený, potřebný a jeho variabilita je nekonečná. Chcete svetr do práce? Na procházku? Elegantní? Můžete vybírat podle vzhledu, střihu, ale i materiálu. Každý je totiž trochu jiný. 

Vlna a kašmír. Když chcete něco luxusního. 

Nechte se zlákat hebkým dotykem svetrů dělaných z těchto přírodních materiálů. Když je vyzkoušíte, možná už nebudete chtít žádné jiné. Oslní vás nejen jemností, ale i tím, jak krásně dokáží zahřát. 

  • Kašmír : máte-li pocit, že kozy jen mečí a produkují mléko specifické vůně, zajděte se podívat na kašmírské kozy. Jeden čas se dokonce volně potulovaly v jednom velšském městě. Z jejich srsti se dělají jedny z těch nejluxusnějších svetrů vůbec. Chcete-li svetr, který vás zahřeje, ale nechcete vypadat jako sněhulák, volte tento materiál. Zaskočí vás jeho jemnost, malý objem i odolnost. 
  • Vlna: pokud máte obavy z toho, že vlněný svetr vás bude nepříjemně “kousat”, klidně je opusťte. V současné době jsou technologie zpracování vlny na lepší úrovni než za vašich maminek. Vlněné svetry si oblíbíte. Hřejí a mají skvělé termoregulační vlastnosti. Díky tomu se stanou skvělým doplňkem nejen pro cesty po městě, ale i na výlety do přírody. 

Akrylové svetry jsou jednoduché na údržbu, zaujmou příjemnou cenou i širokou nabídkou. 

Vlna nebo kašmír nemusí sedět každému. Pojí se s nimi náročnější údržba, ale i mnohem vyšší cena. Někomu zase nemusí vyhovovat jejich specifická struktura. Nebo omezenější nabídka. Akrylové svetry se dělají v mnoha provedeních, délkách i variantách. Jsou příjemné na dotek a jejich cena je více než přívětivá. 

 

Pokud chcete nenáročný svetr se snadnou údržbou a atraktivním vzhledem, může být volba akrylového svetru tím pravým. 

3 druhy, které najdou uplatnění v každém šatníku.

  1. Rolák: milovaný, zatracovaný, ale vždy praktický. V chladném zimním období krásně zahřeje. Hodí se do kabátů i pod dámská saka. Je také skvělý pokud rády vrstvíte oblečení. 
  2. Kardigan: kardigan je svetr, který se navléká jako bunda. Jedná se o svým způsobem kompromis mezi kabátem a svetrem. Vzhledem k tomu, že se nepřetahuje přes hlavu, je ideální variantou pro všechny ženy, které si nechtějí ničit účes. Pokud víte, že jdete do teplejšího prostředí, kde by vám v klasickém svetru bylo teplo, jsou skvělou volbou.  
  3. Pulovr : přetahuje se přes hlavu. Mezi ženami jsou oblíbené v oversized střihu, jde se setkat i s různě děrovanými svetry nebo dlouhými svetry, které slouží jako šaty. Kdo chce zůstat v tradičních mezích sáhne po  více či méně přiléhavé klasice. 

I nošení svetru lze ozvláštnit. 

  • Zajímavou možností, jak dát jednobarevnému roláku nový vzhled, je kombinace s výrazným šperkem. Skvěle také vynikne v délce pod zadeček. 
  • Oversized svetry nebo kardigany můžete oživit v  kombinaci s páskem. Lepší je volit jej v neutrálních barvách, aby neodvedl pozornost od vašeho celkového vzhledu.
  • Džíny a svetr jsou módní klasika. Tmavě modré džíny jsou nejneutrálnější volbou. K světlým variantám svetrů můžete zvolit ještě ty černých a šedých barvách.  
  1. Pokud jste dostaly svetr se soby nebo dalšími severskými vzory nezoufejte. Pro stylovou procházku přírodou jsou jako dělané. 
  • Kombinace šatů a svetru také zaujme. Letní šaty tak můžete využít i v chladnějších měsících. 

 

A co vy? Obdarováváte své příbuzné  svetry s vánočními nebo severskými vzory? 

 

Soňa Šulová