Pracovní oděvy – pozor na bezpečnost při práci

Ať už pracujete v autodílně, na stavbě nebo třeba chemické laboratoři, pracovní oděvy symbolizují nutnou součást vašeho života. S jejich pomocí můžete předejít zraněním z nebezpečných úrazů, protože svým nositelům poskytují důležitou ochranu.

VÝHODY PRACOVNÍCH ODĚVŮ

Jak jsme již nastínili, pracovní oděvy plní hned několik bezpečnostních funkcí. Dokáží vás tak uchránit před:

  • Ušpiněním ve znečištěných prostorech
  • Nepříznivými klimatickými podmínkami
  • Možným úrazem způsobeným pádem, poleptáním atd.

O zajištění pracovních oděvů by se vždy měl postarat váš zaměstnavatel. Někdy se však stane, že zaměstnavatelé mají na prvním místě jiné zájmy, jako se píše ZDE. Pamatujte však na zajištění pracovního oděvu i v případě, že takové povolání provozujete na vlastní živnost. Může se totiž stát, že mu časem budete vděčit za jeho existenci.

NEZAPOMÍNEJTE NA NĚJ ANI DOMA

Pracovní oděv nesymbolizuje nutnost pouze pro zaměstnance. Pokud se například ve volném čase věnujete stavbě domu nebo si svépomocí opravujete auto či motorku, myslete rovněž na ochranný oděv. Klasické montérky seženete za cenu v řádech několika sta korun a sloužit vám mohou po dlouhou dobu.

Pamatujte i na další doplňky k pracovnímu oděvu. Mezi ně patří například:

A jak je to například se získáním pracovní obuvi od zaměstnavatele? To se můžete dočíst ZDE.

PRACOVNÍ ODĚVY – JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU

Každý pracovní oděv by svému nositeli měl maximálně sedět. Vyplatí se proto dát si při výběru pozor na velikost, příjemný materiál i střih, který vám při práci nebude nijak bránit v pohybu.

Správná velikost

Při objednávání pracovních oděvů z internetu existuje vždy možnost, že velikost nebude sedět přesně tak, jak má. Pokud přistupujete k této variantě, vždy raději požádejte někoho, ať vás přeměří a využijte velikostních tabulek, které e-shopy mívají na svých webech umístěné.

Při návštěvě kamenné prodejny pak máte výhodu, že si daný pracovní oděv můžete sami vyzkoušet a rozhodnout se. Vždy byste měli být schopni se v něm volně hýbat, ohnout se, dřepnout si a natáhnout se například pro výše umístěné nástroje.

Vhodný materiál

Materiál se vždy odvíjí od toho, jakou práci budete v oděvu vykonávat. Jiný materiál mají jednorázové oděvy, jiný zase například oděvy chránící před popálením nebo poleptáním kyselinou.

Padnoucí střih

Jak již bylo řečeno, pracovní oděv by vám nikdy neměl překážet v pohybu. U montérek se například vyplatí zaměřit se na to, aby měly dostatek kapes umístěných přesně tam, kde chcete.

A u střihu to nekončí. Za zmínku stojí i fakt, že na pracovní oděv si například můžete nechat natisknout logo své společnosti a reprezentovat ji tak i v terénu.

3 základní typy pracovních oděvů

Pracovní oděvy můžeme rozdělit do tří kategorií podle toho, jakou funkci přesně obstarávají. Můžete si totiž pořídit klasiku nebo třeba vsadit na oděv se speciálními funkcemi.

Klasické oděvy

Do této skupiny zařadíme obyčejné montérky, které většina z nás má doma. Hodí se pro práci kolem domu nebo i na zahradě. K dostání přitom bývá varianta sestávající z celé kombinézy nebo jen z kalhot.

Pracovní oděvy pro jedno použití

Speciální kategorii tvoří pracovní oděvy, které si na sebe vezmeme jen jednou, a poté se vyhodí. Typicky se takové pomůcky využívají například v nemocnicích nebo laboratořích.

Oděvy se speciální vlastností

Poslední kategorií jsou takové oděvy, které mají navíc ještě nějakou speciální funkci. Může se jednat například o:

  • Pracovní oděvy zajišťující viditelnost (typicky reflexní vesty)
  • Nehořlavé pracovní oděvy (využitelné u požárníků nebo třeba svářečů)
  • Kyselinovzdorné oděvy (speciální obleky do laboratoří pro pracovníky s kyselinami)
  • Antistatické oděvy (použitelné jako jedna z možných ochran před účinky elektrostatických výbojů)
Soňa Šulová