Pleť versus město

Ať už žijete ve velkém nebo malém městě určitě znáte ten pocit být neustále v jednom kole: mezi prací, studiem, koníčky a zábavou se skoro nezastavíte! Městský život nám dává možnosti nových míst a potkávání inspirativních lidí – a to na něm milujeme! Musíme však pamatovat na to, že může mít společně se stresem negativní vliv na naši pleť. Jak ji tedy v betonové džungli pomoci přežít?

 

Poznejte nepřítele

Znečištění, ve vzduchu poletující chemické látky, agresivní UV paprsky, to všechno může výrazně ovlivnit vzhled a proces stárnutí naší pokožky. Největší negativní dopad na ni mají tzv. volné radikály – malé, vysoce reaktivní molekuly, které zmíněné faktory generují, a které poškozují přirozenou obrannou bariéru kůže. A představte si, že každý den na ni útočí tisíce takových! Není pak divu, že pleť je suchá, bez jasu a výrazněji se nám připomínají vrásky a pigmentové skvrny.

 

Jak pleť chránit?

Základem je neprůstřelná rutinní péče o pleť a používání správných produktů ve všech jejích krocích. Od kosmetiky na čištění pleti, po super koncentrovaná séra. Všechny kosmetické zbraně by měly být bohaté na antioxidanty a vitamíny, které dokáží jednak tvorbě volných radikálů zabránit, tak napravit dříve způsobené poškození buněk. Pro dokonalou ochranu ekosystému kůže přes den pak nezapomínejte na přípravky, které se postarají o její ochranu před ultrafialovým zářením a modrým světlem.

 

Stres – strašák zdravé pleti

Náš život, obzvlášť ten ve městě, je leckdy až příliš hektický: závazky, obavy, povinností, špatně jíme a málo spíme. Veškerý tento stres a emoční napětí má také přímý dopad na vzhled naší pleti. Co všechno může způsobit?

 

  • Nadměrná produkce kortizolu

Tzv. stresový hormon snižuje obranyschopnost našeho těla. To je pak náchylnější k různým druhům zánětů, včetně těch kůže a vlasů. Chcete konkrétní příklad? Akné.

 

  • Matná pleť bez života

Aby pokožka zářila, musí být dobře vyživená a prokrvená. Když jsme ale ve stresu, tělo přiděluje větší množství krve důležitým orgánům a zanedbává ostatní včetně kůže. Její nedostatečné prokrvení se rychle projeví unaveným vzhledem, šedým podtónem a tmavými kruhy pod očima.

 

  • Vrásky a známky stárnutí

Svaly, ty obličejové nevyjímaje, jsou při stresu v neustálém napětí. To časem způsobuje rychlejší tvorbu viditelných vrásek.

 

Jak se tomu vyhnout?

Bohužel, recept na to jak se stresu úplně vyhnout, nemáme. Máme však pár tipů, které mohou výrazně pomoci!

 

Kosmetika plná účinných látek a vitamínů

Správně produkty a péče mohou být pro vaši pokožku tím opravdovým „game changerem“!

 

Látky jako kyselina hyaluronová, retinol a vitamín C zvyšují produkci kolagenu, který pomáhá v boji proti stárnutí pleti a volným radikálům. Zároveň pokožku rozjasňují a hydratují.

 

Masáž nejen těla, ale i obličeje

Nejenže je nebesky příjemná, má také spoustu beauty benefitů. Jemná tlaková masáž pomocí rollerů nebo guashi napomáhá látkové výměně, podporuje mikrocirkulaci krve a uvolňuje svalové napětí. Masáž těla, především ta lymfatická drenážní, pak pomůže odplavit toxiny pryč z organismu.

 

Jóga, meditace, aromaterapie

Pro celkovou pohodu se jóga, meditace nebo jednoduchá dechová cvičení doporučují odpradávna. Tyto praktiky uvolňují napětí nejen psychické, ale i svalové, a dopřejí tělu chvíle čisté relaxace. Stejný efekt mají i aromaterapeutické koupele. Proč to zkusit? Podpoří hluboký spánek, což pokožce poskytne větší šanci na uzdravení.

 

Až se příště budete cítit ve stresu a mít pocit, že nic nestíháte, zkuste zpomalit a soustředit se na sebe. Díky lepší kontrole reakce vašeho těla na stres a používání správných produktů pro vaši pokožku se vaše zdraví zlepší. Vaše pleť tak nejenže bude vypadat svěží, zdravá a uvolněná, ale bude také připravena náročnému městskému prostředí každý den znovu čelit.

Jaké rituály se vám při péči o pokožku osvědčily? Spoléháte při nich na přírodní kosmetiku?

Soňa Šulová