Stomatologie v Praze ― Zubní ordinace často připomínající vědecká pracoviště

Stomatologie v Praze zaznamenala díky novým technologiím obrovský pokrok. Klienti bývají překvapeni zejména sofistikovanými zobrazovacími metodami, díky jimž lze průběh zákroku sledovat doslova „v přímém přenosu“ a které odhalí problém v jeho samotném začátku.

STOMATOLOGICKÁ ORDINACE ― VYBAVENÍ A PŘÍSTROJE

Výběr zařízení, které práci stomatologa výrazně usnadní a klientovi zaručí optimální výsledek, ať už se jedná o prevenci, léčbu nebo estetiku je široký. Více informací o možnostech moderní stomatologie lze nalézt v odpovědích vedoucího lékaře jednoho z pražských stomatologických center na dotazy čtenářů, týkajících se problémů s chrupem.

O přízeň zubních lékařů se ucházejí domácí i zahraniční firmy. Nové přístroje, materiály a technologie prezentují na speciálních veletrzích prostřednictvím obchodních zástupců a zkušených odborníků z praxe.

Pohodlné křeslo jako základ

U starších (někdy i mladších) ročníků může právem vzbuzovat obavy. Zkusme odhlédnout od toho, k čemu křeslo slouží a zaměřme se pouze na výrobek samotný ― moderní zubařská křesla jsou vyrobená z prošívaného čalounění, ergonomicky tvarovaná s nastavitelnými opěrkami hlavy a ovládaná elektrickými pohonnými jednotkami. Jejich nosnost bývá dimenzovaná i pro pacienty s vyšší hmotností.

Autoklávy a ultrazvukové čističky

Autokláv rychle a účinně sterilizuje materiály a nástroje všeho druhu pomocí horké páry ničící bakterie i viry. Moderní autoklávy jsou plně programovatelné. K čištění materiálů, zubních protéz i nástrojů se používají čističky na bázi ultrazvuku. Proces probíhá ve speciální kapalině.

PŘÍPRAVA ZUBNÍCH VÝPLNÍ

Třepačky s míchacími lopatkami usnadní výrobu výplní z různých materiálů (amalgámu a dalších typů cementů). Důkladně promíchají jednotlivé složky a připraví optimální dávku směsi.

Druhy výplní

Materiálů je mnoho ― od klasických, prověřených, které se používají mnoho desetiletí, až po nové kompozity na bázi keramiky, které působí jako naprosto přirozená náhrada chybějícího nebo poškozeného zubu. Nejčastěji se používají výplně:

· Amalgámové

· Fotokompozitní

· Keramické

MODERNÍ ZOBRAZOVACÍ TECHNOLOGIE

Mikroskopy, rentgeny a složité CT přístroje rychle produkují přesné snímky, které lékař okamžitě zhodnotí, informuje pacienta a rozhodne o způsobu ošetření. Jedná se o nákladná vybavení, a proto se stát finančními pobídkami rozhodl podpořit vybavení ordinací i v odlehlejších regionech.

Mikroskopy

Díky zvětšení, kterého operační mikroskopy dosahují, lze nalézt i ty nejmenší kazy nebo prasklinky v zubní sklovině. Výsledkem je lépe provedený zákrok s vysokou účinností a dlouhou trvanlivostí. Důležité místo mají mikroskopy v protetice při závěrečné úpravě zubních náhrad či korunek, kde o funkci a dobrém pocitu jejich majitele rozhoduje i ten nejmenší detail. Nezastupitelné jsou mikroskopy při ošetřování kořenových kanálků.

Rentgeny zobrazující ve třech dimenzích

Rentgen je součástí téměř každé zubní ordinace a podstupuje ho každý nový pacient. Takzvané panoramatické rentgeny podají přehled o celkovém stavu chrupu.

Intraorální kamery

Kamery jsou vybaveny tenkým endoskopem a silnými zdroji světla. Lékař jejich pomocí zjistí stav chrupu přímo v pacientových ústech. Lze je připojit k počítači, ale i bezdrátově přímo k monitoru. Umožní dokonale vyšetřit i hůře dostupná místa, a objevit tak kazy, které neodhalí rentgen. Stomatolog může snímek a následnou léčbu přímo v reálném čase s pacientem konzultovat. Intraorální kamery objeví časná stádia patologických nálezů, lze jimi zhodnotit stav dásní nebo množství zubního kamene

Soňa Šulová