Dražby nemovitostí Praha – získejte své bydlení výrazně levněji

Hledáte, jaké dražby nemovitostí Praha poskytuje? Zajímá vás, v čem tkví základní výhody koupě nemovitosti prostřednictvím dražby? V tom případě vám jistě bude přínosný tento článek, ve kterém se dozvíte, jak postupovat.

Co je to dražba

Nejprve je třeba si říct, jak vlastně dražení nemovitosti vzniká. Typickým příkladem je situace, kdy majitel nemovitosti nemá dostatek finančních prostředků pro splacení svých závazků a přichází na řadu exekuce. Jeho nemovitost je tak zabavena a následně se draží v dražbě. Je přitom třeba rozlišovat dva typy dražeb – dobrovolnou a nedobrovolnou.

Jak funguje dobrovolná dražba

U tohoto typu dražby může dlužník nebo likvidátor stanovit libovolnou vyvolávací cenu, za kterou se vybraná nemovitost začne dražit. Výsledná částka, za kterou bude nemovitost vydražena, se samozřejmě odvíjí podle počtů zájemců a výše jejich příhozů.

Někdy může dražba skončit prakticky okamžitě po jejím zahájení, jako se to stalo v jednom případě. Více informací o této poměrné kuriozitě si můžete přečíst v TOMTO článku.

Jak funguje nedobrovolná dražba

Druhou možností dražby je takzvaná nedobrovolná dražba. Té se přitom nesmí nikdy zúčastnit dlužník, jeho manželka ani manžel. Stejně tak za dlužníka nemůže dražit další třetí osoba. U nedobrovolných dražeb jakékoliv věci se ve většině případů začíná na třetině tržní ceny. U nemovitostí je však tato hranice posunutá na dvě třetiny tržní ceny. Odhad tržní ceny přitom vždy provádí soudní znalec.

DRAŽBY NEMOVITOSTÍ PRAHA – 4 KROKY KE KOUPI

Zaujala vás možnost výhodného zakoupení nemovitosti při dražbě, ale nevíte, jak postupovat? Vzhledem k tomu, že se nejedná úplně o klasický způsob nabytí nemovitosti, vyplatí se si o této problematice nastudovat vše předem. Budete tak mít jistotu, že vás opravdu nic nepřekvapí a že celý průběh dražby proběhne hladce a bez problémů.

Výběr nemovitosti

Váš první krok by měl směřovat na webovou stránku nebo nástěnku městského či místního úřadu. Právě zde se totiž dozvíte veškeré informace o plánovaných dražbách. Rovněž se lze obrátit na specializované webové portály, které veškeré údaje o dražbách konaných v Praze shromažďují.

Ať už si vyberte kteroukoliv z cest, vždy skončíte u výběru vhodné nemovitosti. Snažte se přitom projít si co nejvíce nabídek. U nich si všímejte, v jakém stavu nemovitosti jsou, na jaké adrese sídlí a zda vám tato lokalita vyhovuje. Rovněž se vyplatí stanovit si předem určitý rozpočet, který si na koupi nemovitosti v dražbě vyhradíte a ten nepřekračovat. Budete tak mít alespoň nějaké vodítko.

Dražební vyhláška

U každé z nemovitosti, u které bude probíhat dražba, vždy narazíte na takzvanou dražební vyhlášku. Tu rozhodně nepřehlédněte. Právě v ní najdete informace o tom, zda nemovitost vstupuje do dražby celá nebo pouze její část. Nebo se dozvíte, zda se na nemovitost vážou některá věcná břemena či zástavy a jak je to s jejich zánikem v případě prodeje.

Potřebujete pomoc?

Nákup nemovitosti v rámci dražby rozhodně není jednoduchý. Z tohoto důvodu se mnoho lidí často obrací na pomoc právníka nebo realitní kanceláře. Tyto subjekty se totiž v této problematice pohybují a vyznají, a proto je nic nepřekvapí. Pokud se tedy řadíte mezi nováčky v této oblasti, rozhodně takovou investici zvažte.

Složte dražební jistotu

V této fázi již máte vybranou nemovitost, jejíž dražby jste se rozhodli zúčastnit. Ověřte si předem, zda se dražba opravdu bude ve stanovený den konat. Poté složte takzvanou dražební jistotu na účet dražebníka tak, aby nejpozději v den dražby byla na jeho účtu. Pokud z dražby odejdete jako vítěz, bude vám zbývat doplatit rozdíl mezi kupní smlouvou a dražební jistotou.

A pak už jen zbývá včas uhradit daň z převodu nemovitosti. Tu přitom od ledna 2014 platí vždy kupující, jako si můžete přečíst ZDE.

Soňa Šulová